Podzubánová Tatiana

"Akad. maliarka Tatiana Podzubánová sa narodila v roku 1972 v rodine maliarov: matka je portrétistka, otec sa zaoberá maľbou.Vyštudovala Luganskú štátnu akadémiu kultúry a umenia Matusovského, fakultu maľby. Študovala u skvelého umelca-majstra Kodenko A.I., ktorý je členom únie maliarov Ukrajiny.
Venuje sa maľbe, figurálnej kompozícii, kresbe a sochárstvu. Učí deti na umeleckej škole. Považuje farbu za hlavný umelecký prostriedok. Dominantnou témou jej diel je morská krajina.
Autorka žije v Berďansku pri Azovskom mori a Berďansk sa odráža v jej prácach jemným trblietaním morskej hladiny, nežnou krásou kvetov a koloritom starých dvorov.
Od roku 1993 sa zúčastňovala rôznych kolektívnych výstav a medzinárodných plenérov. Prvú autorskú výstavu predviedla v roku 1995 v Berďanskom múzeu umenia Brodského, ktorú zopakovala v r 2008 a 2013. Píše ikony, v roku 2000 sa zúčastnila výstavy ikon v Dnepropetrovskej Diecéze.
Svoje diela prezentovala aj na Slovensku a to v roku 2016 v Košiciach, v hoteli Bankov.
Práce umelkyne sa nachádzajú v Berďanskom múzeu umenia, v galériách Kyjeva, Moskvy, Talianska, Slovenska. Sú súčasťou súkromných zbierok v Grécku, Nemecku, Anglicku a U.S.A.
Neobyčajný talent autorky bol v roku 2012 ohodnotený zvláštnou cenou. Jej diela boli vybrané na výstavu Aviart 2012 spolu s dielami 120-tich maliarov z Ukrajiny. 500 diel bolo vynesených na lietadle Gigant 225 do výšky 10150m. Výstava bola zapísaná do Guinnesovej knihy rekordov, v ktorej je uložený katalóg s fotografiami a životopismi zúčastnených maliarov a ich diel.
2017 – komorná výstava v CATHEDRAL caffe v Košiciach
12. 2017 - 2. 2018 spoločná výstava v CT gallery v Bratislave"